Cerita itu

EKONOMI - Sejarah


Walaupun masih merupakan salah satu negara republik terkaya di Yugoslavia, ekonomi Kroasia menderita dengan teruk semasa perang 1991-95. Keluaran negara pada masa itu runtuh, dan Kroasia kehilangan gelombang awal pelaburan di Eropah Tengah dan Timur yang menyusul kejatuhan Tembok Berlin. Namun, antara tahun 2000 dan 2007, kekayaan ekonomi Kroasia mulai membaik dengan pertumbuhan KDNK yang sederhana tetapi stabil antara 4% dan 6%, dipimpin oleh pemulihan dalam perbelanjaan pelancongan dan pengguna yang didorong oleh kredit. Inflasi dalam tempoh yang sama tetap jinak dan mata wang, kuna, stabil.

Croatia mengalami penurunan ekonomi secara tiba-tiba pada tahun 2008; pertumbuhan ekonomi mengalami kemerosotan atau negatif pada setiap tahun antara 2009 dan 2014, tetapi meningkat sejak suku ketiga 2014, berakhir pada 2017 dengan pertumbuhan purata 2.8%. Cabaran tetap ada termasuk pembangunan wilayah yang tidak merata, iklim pelaburan yang sukar, kehakiman yang tidak cekap, dan kehilangan profesional muda yang berpendidikan mencari gaji yang lebih tinggi di tempat lain di EU. Pada tahun 2016, Croatia menyemak semula kod pajaknya untuk mendorong pertumbuhan dari penggunaan domestik dan pelaburan asing. Pengurangan cukai pendapatan bermula pada tahun 2017, dan pada tahun 2018 pelbagai kos perniagaan dikeluarkan dari pengiraan cukai pendapatan. Pada awal 2018, pemerintah mengumumkan rancangan reformasi ekonominya, yang akan dilaksanakan pada 2019.

Pelancongan adalah salah satu tonggak utama ekonomi Croatia, merangkumi 19.6% daripada KDNK Croatia. Croatia sedang berusaha untuk menjadi hab tenaga serantau, dan sedang membuat rancangan untuk membuka terminal regasifikasi gas asli cecair (LNG) terapung pada akhir 2019 atau awal tahun 2020 untuk mengimport LNG untuk diedarkan semula di Eropah tenggara.

Kroasia bergabung dengan EU pada 1 Julai 2013, setelah proses aksesi selama satu dekad. Kroasia telah mengembangkan rancangan untuk penyertaan zona euro, dan pemerintah memproyeksikan Kroasia akan mengadopsi Euro pada tahun 2024. Pada tahun 2017, pemerintah Kroasia menurunkan hutang awam menjadi 78% dari KDNK, dari ketinggian sepanjang masa sebanyak 84% pada tahun 2014, dan merealisasikan lebihan anggaran 0.8% - lebihan pertama sejak kemerdekaan pada tahun 1991. Kerajaan juga berusaha untuk mempercepat penswastaan ‚Äč‚Äčaset bukan strategik dengan kejayaan bercampur. Pemulihan ekonomi Croatia masih agak rapuh; Syarikat swasta terbesar di Croatia mengelakkan kejatuhan pada tahun 2017, berkat kemasukan modal dari pelabur Amerika. Penyusunan semula sedang dijalankan, dan diunjurkan akan selesai pada pertengahan Julai 2018.

1990200020102018
PNK, kaedah Atlas (US $ semasa) (berbilion)..23.2860.5257.54
PNK per kapita, kaedah Atlas (US $ semasa)..5,21014,09014,080
PNK, PPP ($ antarabangsa semasa) (berbilion)..46.4382.22118.65
PNK per kapita, PPP ($ antarabangsa semasa)..10,39019,14029,020
Bahagian pendapatan dipegang paling rendah 20%3.83.94.54.3
Jangka hayat semasa lahir, jumlah (tahun)76777980
Jumlah kesuburan, jumlah (kelahiran setiap wanita)3.32.41.91.8
Kadar kesuburan remaja (kelahiran setiap 1,000 wanita berumur 15-19 tahun)95756153
Kelaziman kontraseptif, kaedah apa pun (% wanita berumur 15-49 tahun)75808278
Kelahiran yang dihadiri oleh kakitangan kesihatan yang mahir (% daripada jumlah keseluruhan)98989590
Angka kematian, di bawah 5 tahun (setiap 1,000 kelahiran hidup)1713119
Kelaziman kurang berat badan, berat badan untuk usia (% kanak-kanak di bawah umur 5 tahun)2.5..1.1..
Imunisasi, campak (% kanak-kanak berumur 12-23 bulan)90828394
Jumlah penyelesaian utama, jumlah (% kumpulan umur yang berkaitan)74889999
Pendaftaran sekolah, sekolah rendah (% kasar)101.3109.1116.9113.3
Pendaftaran sekolah, menengah (% kasar)4362101133
Pendaftaran sekolah, sekolah rendah dan menengah (kasar), indeks kesetaraan jantina (GPI)1111
Prevalensi HIV, jumlah (% populasi berumur 15-49 tahun)0.10.20.30.4
Persekitaran
Kawasan hutan (km persegi) (ribuan)29.128.628.730
Kawasan terlindung daratan dan laut (% dari jumlah kawasan wilayah)......3
Pengeluaran tahunan air tawar, jumlah (% sumber dalaman)....2.12.8
Pertumbuhan penduduk bandar (% tahunan)4.53.52.92
Penggunaan tenaga (kg setara minyak per kapita)5387251,015..
Pelepasan CO2 (metrik tan per kapita)0.951.381.651.64
Penggunaan tenaga elektrik (kWh per kapita)1,0721,5071,888..
List of site sources >>>


Tonton videonya: Apa Itu Ilmu Ekonomi Sebenarnya? #BelajardiRumah (Januari 2022).